İzlenmesi Gereken Denzel Washington Filmleri

47. Amerikan Film Endüstrisi (AFI) Ömür Boyu Başarı Ödülü, Denzel Washington’ın oldu. 38 yıllık kariyerinde birçok başarılı filme imza atan ve sayısız ödül ve adaylıklar elde eden Washington için hak edilmiş bir ödül demek hiç de yanlış olmaz. 1981 yapımı “Carbon Copy” filmiyle başlayan kariyerine 2 Akademi Ödülü ve 7 Akademi Adaylığı ekleyen “D” (lakabı)’yi en son 2018 yapımı “Equalizer II” ile izledik. Eylül ayında çekimlerine başlanacağı duyurulan “Little Things” ile bir kez daha sinemaseverlerle buluşacak olan Denzel Washington’ın izlenmesi gereken filmlerini listeledik.

Glory, 1989

Robert G. Shaw, 1862 yılında Amerikan İç Savaşı’nda zencilerden oluşan alayın komutasında olan bir albaydır. Siyahlara yönelik ayrımcılığa ve köleliğe karşı gerçekleşen savaşta acemi siyahilerden oluşan alay için hiçbir şey kolay olmayacaktır.

Yönetmenliğini Edward Zwick’in üstlendiği Robert G. Shaw’ın gerçek hayat hikayesiden yola çıkan filmin oyuncu kadrosunda  Matthew Broderick, Denzel Washington, Cary Elwes ve Morgan Freeman yer alıyor. Washington, filmdeki performansıyla Akademi’den “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” Oscar’ını aldığını hatırlatalım.

IMDb Puanı: 7,9/10

Malcolm X, 1991

Malcolm, babası Ku Klux Klan tarafından öldürülen, birçok siyahi gibi zor bir çocukluk geçirir. Zamanla hayatı günlük yaşayan bir hırsıza dönüşür. Hapis yattığı dönemde İslam öğretisi kendisini yeniden tanımlamasına yardımcı olur. Burada dahil olduğu toplulukta gerçek kimliğini bulur. Hapisten çıkınca Malcolm tam bir öncü olur ve kendilerini birer suçlu yapan zihniyete başkaldırır.

Spike Lee’nin yönetmenliğini üstlendiği filmde, Amerikan tarihinin en önemli insan hakları savunucularından biri olan Malcolm X’e hayat veren Denzel Washington performansıyla şapka çıkartmayı başarıyor. Nitekim onun bu performansı kendisine “En İyi Erkek Oyuncu” Oscar adaylığını da beraberinde getiriyor.

IMDb Puanı: 7,7/10

Philadelphia, 1993

Eşcinsel ve işinde başarılı bir avukat olan Andrew Beckett’in AIDS virüsü taşıdığı fark edilir, çok geçmeden çalıştığı hukuk bürosundaki işinden çıkarılır. Bunun üzerine Beckett, şirketi ve patronu aleyhine mahkemeye dava açmaya karar verir. Birçok avukat kendisini reddeder, nihayetinde Joe Miller’ı tutabilir. Böylece AIDS kurbanı bir insanın toplum içindeki yerini sorgulayan bir dava da başlamış olur.

Başrollerini Tom Hanks ve Denzel Washington’un paylaştığı “Philapelphia”, Tom Hanks’e “En İyi Erkek Oyuncu” Oscar’ını getirmekle beraber “En İyi Müzik” Oscar’ını da elde etmiş etkileyici bir drama olmayı başarıyor.

IMDb Puanı: 7,7/10

Crimson Tide, 1995

Aşırı milliyetçi Rus asiler nükleer füze tesisini ele geçirir ve Amerika Birleşik Devletleri’ni tehdit eder. Buna karşılık Amerika da USS Alabama adlı nükleer deniazaltıyı harekete geçirerek misillime yapar. Denizaltının kaptanı emektar Frank Ramsey ve yardımcısı komutan Ron Hunter’dır. Rus denizaltısı tarafından saldırıya uğrayan Alabama radyo iletişimini kaybeder ve kesinleşmeyen ateşleme emri ile iki tecrübeli adam arasında tansiyon gittikçe yükselir.

Tony Scott’ın birçok kez beraber çalıştığı Denzel Washington ile yollarının kesiştiği ilk film olan “Crimson Tide”, benzerlerinin aksine çok iyi bir denizaltı filmi olmayı başarıyor. Başrollerini Gene Hackman ve Denzel Washington’ın paylaştığı film, gerilim dozunu ustalıkla arttırıyor ve bize iyi bir seyirlik sunuyor. Akademi Ödülleri’nde 3 adaylığı bulunduğunu da hatırlatmakta fayda var.

IMDb Puanı: 7,3/10

Courage Under Fire, 1996

Karen Walden, bir kurtarma helikopteri pilotudur. Kum Fırtınasında helikopteri düştükten ve helikopter ekibi kurtarıldıktan hemen sonra ölür. İlk önce düşen helikopterin ekibini kurtarışının takdire değer olduğu, daha sonra da helikopteri düştükten sonra Iraklıları püskürtmek için ekibini bir arada tuttuğu sanılır. Yarbay Nat Serling, durumu araştırmakla ve Walden’ın ailesine Onur Madalyasını vermekle görevlendirilir. Ancak, ekibinden ve bölgedeki askerlerden elde ettiği çelişen ifadeler, Walden’ın gerçekten bu madalyayı hak edip etmediğini sorgulamasına yol açacaktır.

Yönetmenliğini Edward Zwick’in üstlendiği filmin başrollerinde etkileyici performasnıyla Denzel Washinton ve Meg Ryan yer alıyor. Courage Under Fire, Zwick ile Washington’ın bir araya geldiği ikinci film.

IMDb Puanı: 6,6/10

Fallen, 1998

Cinayet dedektifi John Hobbes, katil Edgar Reese‘in idamıyla her şeyin bittiğini düşünür. Ancak sonra gerçekleşen cinayetler Reese’in tarzının aynısıdır. Etrafında gerçekleşen tuhaflıkların ardında ise cani bir ruh vardır.

IMDb Puanı: 7,0/10

He Got Game, 1998

Jake Shuttlesworth, 6 yıllık hapishane hayatından sonra şartlı tahliyeyle salıverilir. Ancak serbest bırakılmasında rolü olan kişi, son derece yetenekli bir basketbol oyuncusu olan oğlu Jesus’la konuşmasını ve Vali’nin mezun olduğu Big State Üniversitesi’ne girmesi için ikna etmesini ister.

Spike Lee ile Denzel Washington’ı bir kez daha biraraya getiren film drama yönü ağır basan bir spor filmi. Özellikle basketbolseverlerin zevkle izleyebileceği bir yapım. Yıldız basketbolcu Ray Allen’in evlat rolüyle karşımıza çıktığı filmi Spike Lee yazıp yönetiyor. Filmde Milla Jovovic’in de bir rolü olduğunu hatırlatmakta fayda var.

IMDb Puanı: 6,9/10

The Bone Collector, 1999

Lincoln Rhyme, saygı duyulan ve işinde ustalaşmış bir dedektif aynı zamanda kriminologtur. Uğradığı bir saldırı sonucu vücudunun bir kısmı felç olur. Amelia Donaghy ise yirmili yaşlarının sonlarında olan bir polistir. Bir cinayetin soruşturması kendisine verilir. Cinayet mahalinin bir videosu Rhyme’e gönderilir. Başta kolay bir dava olduğu düşünülür ancak katilin cinayeti büyük bir ustalıkla işlediği ve kanıtların zekice suç mahaline bırakıldığı anlaşılır. Rhyme ve Donaghy ikilisi için zaman daralmaya başlar.

Denzel Washington ve Angelina Jolie’yi bir araya getiren film, son derece sürükleyici ve gerilimli bir polisiye olmayı başarıyor ve bize iyi bir seyirlik sunuyor.

IMDb Puanı: 6,7/10

The Hurricane, 1999

Rubin ‘Hurricane’ Carter, 1960’ların en önemli orta siklet boksörlerinden biridir. Suçsuz olmasına rağmen ard niyetli bir polis tarafından tutuklanır ve üç kişiyi öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum olur. Irkçı önyargılara karşı duyduğu öfkeyi ve gerçekleri “The Sixteenth Round” adlı otobiyografisinde anlatır. Aradan yıllar geçer. Kitap, 15 yaşında bir genç olan ve bir grup aktivist tarafından eğitimi sağlanan Lesra Martin’in eline geçer. Martin ve aktivistler, Carter’a yardım etmek ister. Carter, her ne kadar ümidini yitirmiş olsa da Martin ve aktivistlerin azminden etkilenir. 19 yıl aradan sonra serbest kalmak için mücadele etmeye karar verecektir.

Denzel Washington’un yine döktürdüğü ve çok iyi bir performans sergilediği Hurricane, diyalogları ve anlatımı ile ön plana çıkan biyografi – drama filmi. Pişman olmayacaksınız.

IMDb Puanı: 7,6/10

Remember the Titans, 2000

1971 yılında Virginia’da ırkçılık hakimdir. Eyalette alınan karar gereği  siyahiler ile beyazların liseleri birleştirilir. Bu durum eyalette çok sevilen spor olan Amerikan futboluna da sirayet eder. Çünkü karma olarak kurulan takımda siyahlar ve beyazlar birbirlerine öfke duymaktadırlar. Herman Boone, siyahi bir Amerikan futbolu koçudur. Takımın başına getirilir ve sürekli biribiriyle çatışan ekibi sürekli kazanan bir takım olma yolunda yol gösterici olur. Ancak bu hiç de kolay olmayacaktır.

Remember the Titans, oldukça başarılı bir spor filmi. Spor filmi olmasının yanında alt metinleri ile dolu dolu bir yapım. Verdiği mesajlar ve konuyu ele alışı filmi farklı bir boyuta taşımayı başarıyor. Türü sevenlerin kaçırmaması gereken filmlerden.

IMDb Puanı: 7,8/10

Training Day, 2001

Jake Hoyt, çaylak ve idealist bir Los Angeles Polis Departmanı (LAPD) polisidir. En büyük hedefi ise meşhur dedektif Alonso Harris’in ekibine dahil olmaktır. Elbette bu hiç de kolay olmayacaktır. Hoyt, ekibe dahil olabilmek için bir gün boyunca kendisine verilen görevleri yerine getirmesi gerekir. Tehlikeli ve aksiyon dolu geçen gün boyunca Hoyt’un tecrübe ettikleri, ekibi ve Harris’i tekrar sorgulamasına neden olacaktır.

Başrollerinde Denzel Washington ve Ethan Hawke’ın olduğu Training Day, her iki oyuncunun muazzam performansıyla ön plana çıktığı bir suç filmi. Öyle ki bu performanslar Washington’a “En İyi Erkek Oyuncu” Oscar’ını getirirken Hawke’a da “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” Oscar Adaylığını getiriyor.

IMDb Puanı: 7,7/10

John Q, 2002

John Q, bir fabrikada işçi olarak çalışan sıradan bir adamdır. Bir gün aldığı haberle tüm dünyası başına yıkılır. Oğlu Michael bir maç sırasında fenalaşarak hastaneye kaldırılır. Dahası hayatta kalabilmesi için acil kalp nakline ihtiyaç vardır. Ancak John’un maddi durumu ameliyatı gerçekleştirmeye yetmez. John çaresizlik içinde aralarında kalp cerrahı Raymond Turner’un da bulunduğu hastane personelini rehin alır.

Duygusal yönü ağır basan filmde Denzel Washington’un rolü sahiplenişi bunu sağlayan en önemli etmen oluyor. John Q, verilen mesajları ve baba-oğul ilişkisini izleyiciye aktarmayı çok iyi başarıyor.

 IMDb Puanı: 7,1/10

Antwone Fisher, 2002

Deniz Kuvvetlerine mensup Fisher, içindeki şiddetin nedenini anlayabilmek için profesyonel yardım alır ve bir psikiyatristle görüşmeye başlar.Bu görüşmeler onu yıllardır görmediği ailesini aramaya itecektir. Çocukluğunda yaşadığı travmatik olaylar da ancak bu şekilde açılabilecektir.

Denzel Washington’ın aynı zamanda ilk yönetmenlik deneyimi olan Antwone Fisher, Sony Stüdyoları’nın güvenlik görevlisi olan Fisher’ın otobiyografisinden uyarlamış. Filmin duygusallığı ve içtenliği izleyiciyi filme bağlayan önemli bir faktör oluyor.

IMDb Puanı: 7,3/10

Out of Time, 2003

Matt Lee Whitlock, Florida’da küçük bir yer olan Banyan Key’in polis şefidir. İşinde başarılı ve herkesin saygısını kazanmış biridir. Fakat bölgede gerçekleşen çifte cinayet herkesin kanını dondurur. Çünkü olayin detayları ortaya çıktıkça şüpheli Whitlock gibi gözükmektedir. Whitlock, gerçeği ortaya çıkarmak için herkesten önce hareket etmek zorundadır. Çünkü zaman tükenmektedir.

Merak duygusunun hiç eksilmediği ve sürükleyiciliği ile başarılı bir polisiye gerilim olan Out of Time, Denzel Washington ile Eva Mendes’in biraraya geldiği ikinci film. Daha önce Training Day’de yer almışlardı.

IMDb Puanı: 6,5/10

Man on Fire, 2004

John Creasy, orduda özel bir birlikte görev yapmış eski bir suikastçidir. Eski hayatından tamamen uzaklaşıp kendine yeni bir yaşam kurmaya çalışmaktadır. Eski bir arkadaşı olan Rayburn Meksika’da kendisine çocuk korumalığı işi önerir. Başta işe sıcak bakmasada artık bir şeyler yapmak zorunda olduğunu bildiğinden özel korumalığı kabul eder. Pita adlı dokuz yaşındaki bir kızın korumalığını yapan Creasy, ilk başlarda işten çok bunalır ancak zamanla kıza alışıp bağlanır. Ancak Pita kaçırılınca Creasy’nin ona ulaşmak için hiçbir sınırı olmayacaktır.

Usta yönetmen Tony Scott ve Denzel Washington’ı tekrar biraraya getiren Man on Fire, aksiyon suç ve dramayı farklı sekans ve tekniklerle biraraya getiriyor. İntikam duygusunu iliklerimize kadar hissettiren filmde Denzel Washington ve küçük kız Pita’ya hayat veren Dakota Fanning’in performansları ise izlenmeye değer.

IMDb Puanı: 7,7/10

The Manchurian Candidate, 2004

Körfez Savaşı sırasında birliğindeki askerlerin büyük bir kısmını kurtaran Raymound Shaw, madalya ile ödüllendirilir ve siyasi kariyeri hızla yükselişe geçer. Kendisinden daha önce hiç de haz etmeyen askerler bile övgüyle bahsederler. Bunlardan biri de birliğin yüzbaşısı Bennett Marco’dur. Ancak askerlerin savaş sonrasında gördükleri ortak bir rüya yaşananları sorgulamasına neden olur. Marco, Başkan yardımıcılığına adaylığını koyan Shaw’ın gerçekten kahraman olup olmadığını sorgulamaya başlayacaktır.

Komplo teorilerini seven herkesin keyifle izleyeceği bir psikolojik gerilim olan “The Manchurian Candidate”, zihin kontrolünün mümkün olup olmadığını bize bir kez daha sorgulatıyor. Filmde Denzel Washington’a Meryl Streep ve Liev Schreiber eşlik ediyor.

IMDb Puanı: 6,6/10

Inside Man, 2006

Dalton Russel, Manhattan Trust’ın Wall Street şubesini soyan ekibin lideridir. Bankada bulunan 50 kadar kişi rehin alınır. Olayın çözümü için iyi bir dedektif olan Keith Frazier ve Bill Mitchell görevlendirilir. Ancak işler planlandığı gibi gitmez. Russell son derece kurnaz, dikkatli, zeki ve soğukkanlı bir soyguncudur. İşin içinde başka işler olabileceğine dair Frazier kuşkulanmaya başlar. Borsa brokerı Madeline White´ın devreye girişiyle beraber Frazier´ın kuşkuları daha da artar. Sadakatlerin ve davranışların her an sınandığı ortamda çok riskli bir kedi-fare oyunu başlayacaktır.

Yönetmen Spike Lee ile Denzel Washington’un yolunun üçüncü kez kesiştiği Inside Man, türünün en iyi örneklerinden biri. Filmde Washington’a Clive Owen, Jodie Foster, Chiwetel Ejiofor, Willem Dafoe ve Christopher Plummer gibi önemli isimler eşlik ediyor.

IMDb Puanı: 7,6/10

Deja Vu, 2006

Ajan Doug Carlin, New Orleans’taki bir feribota konulan bombayla meydana gelen büyük trajediyi araştırmak üzere görevlendirilir. Son derece gelişmiş sıra dışı bir teknoloji yardımıyla insanların geçmişleri de dahil olmak üzere, tüm yaşamlarının mercek altına alabildiği bir sistem geliştirilmiştir. Carlin’in, bombalı saldırının öncesine giderek zamanın akışını değiştirebilmek için tek bir fırsatı olacaktır.

Daha önce Crimson Tide ve Man on Fire’da beraber çalışan yönetmen Tony Scott ile Denzel Washington’ı üçüncü kez biraraya getiren Deja Vu, son derece sürükleyici bir aksiyon gerilim filmi. Ele aldığı konu olan deja vu hadisesini son derece başarılı bir şekilde yansıtmayı başarıyor. 

IMDb Puanı: 7,1/10

American Gangster, 2007

Şoförlüğünü yaptığı patronu Bumpy Johnson’ın ölümüne kadar varlığından kimsenin haberi olmayan Frank Lucas, Harlem bölgesinin uyuşturucu ticaretinin kontrolünü ele geçirir. New York mafyası ile işbirliği yaparak pozisyonunu garanti altına alır. Richie Roberts ise narkotikten sorumlu kendini işine adamış dürüst bir polistir. American Gangster, Roberts’ın gerçek hayat hikayesini anlatmaktadır.

Yönetmenliğini Ridley Scott’ın yaptığı ve başrollerini Denzel Washington ile Russell Crowe’un oynadığı film, gangster suç filmi severler için iyi bir alternatif. Washington’un filmdeki ritmi geriye başarılı bir performans bırakıyor.

IMDb Puanı: 7,8/10

The Great Debaters, 2007

Profesör Tolson, eğitim eşitliğinden fazla yararlanamayan öğrencilerinin gelişimine katkı için bir münazara grubu kurar. İlk başta ifade yetenekleri sınırlı olan bu öğrenci topluluğu, giderek kelimelerin gücünü öğrenmeye başlar. Kendi dönemlerindeki toplantılarda yükselmeye başlayan Wiley Koleji tartışma grubu bir süre sonra Harvard‘ın en güçlü rakibi olacaktır.

Wiley College’inde profesör olan Melvin B. Tolson’un gerçek yaşam hikayesinin anlatıldığı The Great Debaters, Denzel Washington’ın aynı zamanda yönetmenliğini yaptığı ikinci film olma özelliği taşıyor.

IMDb Puanı: 7,6/10

The Taking Of Pelham 123, 2009

Walter Garber, New York metrosunda çalışan bir hareket memurudur. Bir gün metro treninin kaçırılmasıyla günü kaosa dönüşür. Dört kişilik çetenin lideri Ryder, bir saat içinde 10 milyon dolarlık fidyenin ödenmediği takdirde yolcuları tek tek öldüreceği tehdidinde bulunur. Garber, rehineleri kurtarabilmek için metro sistemi hakkındaki tecrübesinden faydalanır. Ancak Garber, suçun ardından ki plandan haberi yoktur.

Yönetmenliğini Tony Scott’ın yaptığı “The Taking of Pelham 123”, Denzel Washington ve John Travolta gibi iki usta ismi biraraya getiriyor. Sonuç olarak izleyiciye baştan sona iyi bir aksiyon gerilim filmini keyifle izlemek kalıyor.

IMDb Puanı: 6,4/10

Unstoppable, 2010

Vagonlarında bol miktarda kimyevi madde taşıyan bir yük treni kontrolden çıkarak nüfusun yoğun olduğu bölgeye yaklaşmaktadır. Deneyimli bir teknisyen ve genç bir kondüktörün, yaşanabilecek büyük  felaketi önlemek için çok fazla zamanı olmayacaktır.

İntihar ederek yaşamına son veren ve tüm sinemaseverleri üzen Tony Scott’ın yönettiği ve Denzel Washington ile çalıştığı (5.film) son film olan “Unstoppable”, gerçek bir hikayeden esinlenmiş son derece basit bir şekilde konuyu ele alan ve seyirciyi de üzmeyerek sonunu getiren iyi bir gerilim filmi.

IMDb Puanı: 6,8/10

The Book Of Eli, 2010

Güneş patlaması sonucu kavrulmuş dünyada sağ kalanlar yaşam mücadelesi vermektedir. Eli, yok olmanın eşiğinde olan dünyayı kurtaracak olan kitabı korumak zorundadır. Çünkü kötülük hiçbir zaman yok olmamıştır.

Distopik bir gelecekte geçen The Book of Eli, Hughes kardeşlerin yönettiği ve başrollerinde Denzel Washington, Gary Oldman ve Mila Kunis’in olduğu bir aksiyon gerilim filmi. Washington’ın adeta döktürdüğü filmin sonu ise izleyiciyi şaşırtmayı başaran cinsten.

IMDb Puanı: 6,9/10

Flight, 2012

Whip Whitaker, işinde son derece başarılı bir pilottur. Düşmekte olan uçağı sıra dışı bir yöntemle çakılmaktan kurtararak yere en az hasarla indirmeyi başarır. Mürettebat dahil uçaktaki pek çok insanın hayatını kurtarmıştır. Ancak kaza soruşturmasında vücudunda alkol olduğu tespit edilen Whitaker, soruşturmanın odağına yerleşen isim olur.

Usta yönetmen Robert Zemeckis’in üstlendiği ve Denzel Washington’ın başrolünde olduğu film, insanların seçimlerinin hayatına nasıl etki edebileceğini bize çok iyi yansıtıyor. Washington’un Akademi’den “En İyi Erkek Oyuncu” Oscar Adaylığı getiren performansını hatırlatmakta fayda var.

IMDb Puanı: 7,3/10

2 Guns, 2013

Birbirinden habersiz gizli görevde olan iki rakip büro ajanı Bobby ve Stig, kendilerine verilen görevleri yerine getirmek isterken tuzağa düşürülürler ve mecburen beraber çalışmak zorunda kalırlar. Her ne kadar birbirlerine güvenmeseler de kim tarafından oyuna getirildiklerini bulabilmek için beraber hareket etmelidirler.

Denzel Washington ve Mark Wahlberg’ü biraraya getiren 2 Guns, eğlenceli bir aksiyon filmi izlemek isteyen izleyicinin beklentilerine karşılık veriyor. Her ne kadar benzerlerinin sayısız kere çekildiği ikili polisiye filmleri olsa da performanslar açısından değerlendirildiğinde Washington ve Wahlberg iyi bir ritim yakalıyor. Bu da 2 Guns’ı bir adım öne taşımaya yetiyor.

IMDb Puanı: 6,7/10

The Equalizer, 2014 | The Equalizer 2, 2018

Robert McCall eski bir Black Ops askeridir ve gizemli geçmişini geride bırakıp, sakin bir yaşamı tercih etmiştir. Fakat Rus mafyasının kontrolü altındaki Teri isimli genç kızla tanıştığında onun içinde bulunduğu duruma kayıtsız kalamaz. McCall, içindeki adalet duygusuna engel olamaz ve Teri’ye yardım etmek ister.  Teri’ye yardım etmesi içinse Rus mafyasını karşısına almaktan çekinmeyecektir.

Trainning Day filminin de yönetmeni olan Antoine Fuqua’nın Denzel Washington ile çalıştığı ikinci filmi olan The Equalizer, bolca aksiyonu ve gerilimi izleyiciye sonuna kadar veren ve devamının getirilebileceği tüm malzemeyi izleyiciye vererek ikinci filmin beklentisine sokan iyi bir film.

The Equalizer 2’de ise Robert McCall, kendi tarzında adaletsizliklere son vermeye, başkalarına haksızlık yapanları cezalandırmaya devam etmektedir. Günün birinde en yakın arkadaşı Susan Plummer öldürülür. McCall, arkadaşının intikamını almak ve sorumluları cezalandırmak için en iyi bildiği şeyi yapacaktır.

Filmin başındaki tren sahnesiyle algısal yönelime giren ve ilk filme nazaran temposunda zaman zaman aksaklıklar yaşayan The Equalizer 2, yine de sinemaseverlere istediğini verebilen bir yapım olmayı başarıyor.

IMDb Puanı: 7,2/10 | IMDB Puanı: 6,7/10

The Magnificent Seven, 2016

Rose Creek kasabasını yöneten Bartholomew Bogue adlı sanayicinin katı yönetiminden bıkan halk yedi silahşörü köyü korumak için tutar. Halkı bu zor durumdan kurtarmak için bir araya gelen, farklı yeteneklere ve karakterlere sahip, aralarında ödül avcılarının, kanun kaçaklarının, kumarbazların da bulunduğu 7 silahlı adam ortak bir amaç uğruna güçlerini birleştirir ve kendi içlerindeki değerleri yeniden keşfederler.

Akira Kurosawa‘nın yazıp yönettiği 1954 yapımı “Shichinin No Samurai”den uyarlanarak çekilen 1960 yapımı “The Magnificent Seven”ın yeniden çevrimi olan filmin başrolünde Denzel Washington’ın yanı sıra Chris Pratt, Haley Bennett, Ethan Hawke, Vincent D’onofrio gibi isimler yer alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise Antoine Fuqua oturuyor. Western türünü sevenler için kaçırılmaması gereken bir film.

IMDb Puanı: 6,9/10

Fences, 2016

Troy Maxson, 1950’li yılların Amerikası’nda çöp toplayıcılık yaparak ailesini geçindirmeye çalışan bir babadır. Gençliğinde iyi bir beyzbol oyuncusu olan Maxson, o yıllarda profesyonel ligin siyahlara kapalı olması nedeniyle profesyonel olamamış, siyahlar alınmaya başladığında ise yaşından dolayı kabul edilmemiştir. Bu hayal kırıklığını hiç unutamaz ve oğlunun iyi bir Amerikan futbolu oyuncusu olarak parlamasına engeller çıkaramaya çalışacaktır.

Fences oyunu ile 1985’te Pulitzer Ödülü kazanan August Wilson, oyununu sinemaya uyarlamış olmasına rağmen ölümünden ancak 11 yıl sonra sinemaya aktarıldı. Denzel Washington’ın aynı zamanda üçüncü yönetmenliği olan Fences, Akademi’de “En İyi Film”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu”  ve “En İyi Senaryo” olmak üzere 4 dalda aday gösterildi. Washington ile başrolü paylaşan Viola Davis “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünün sahibi oldu.

Roman J. Israel, Esq., 2017

Liberal bir savunma avukatı olan Roman J. Israel, çalıştığı firma hakkında bazı rahatsız edici gerçeklerin farkına varır. Roman’ın bu keşfi onu bir varoluşsal krize sürükleyecek ve adaleti kendi eline alması için harekete geçirecektir.

Nightcrawler filmiyle dikkatleri üzerine çeken Dan Gilroy’un ikinci kez yönetmenlik koltuğuna oturduğu filmin başrolünde Denzel Washington bulunurken ona  Colin Farrell ve Carmen Ejogo eşlik ediyor. Temposu ve senaryosundaki aksaklıkların Denzel Washington’ın üst düzey performansı sayesinde kotarıldığı film, Washington’a bir kez daha Akademi’de “En İyi Erkek Oyuncu” adaylığı getirdi.

IMDb Puanı: 6,4/10

Kimler Neler Demiş?

Bir Cevap Yazın