İzlenmesi Gereken Renée Zellweger Filmleri

Renée Zellweger, 2001 yapımı Bridget Jones’s Diary’deki performansı ile “En İyi Kadın Oyuncu” Oscar adaylığına layık görülmüş aynı zamanda dünya çapında geniş bir hayran kitlesinin de sahibi olmuştu. 2002 yapımı bir müzikal olan ve başrolünde Catherine Zeta-Jones ile Richard Gere’in de yer aldığı “Chicago”daki performansı ona bir kez daha “En İyi Kadın Oyuncu” Oscar adaylığını getirmişti. Zellweger, Akademi’den ödülünü ise 2003 yapımı “Cold Mountain”deki performansıyla, aday gösterildiği “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” Oscarıyla aldı. Judy Garland’ın hayatını konu alan biyografik dram filmi “Judy” ile bir kez daha hayranlarının karşısına çıkmaya hazırlanan Renée Zellweger’in izlenmesi gereken filmlerini listeledik.

Jerry Maguire, 1996

Jerry Maguire, işinde son derece başarılı bir sporcu menajeridir. Uluslararası Spor İdaresi (SMI) için kaleme aldığı yazı yüzünden SMI’daki işinden olur. Artık bağımsız bie menajer olarak hayatını sürdürmeye devam eder. Bu yolda onun yanında ise sadece bir sporcu ve çalışanı bir kadın olacaktır.

Yönetmenliğini daha sonra Vanilla Sky, Almost Famous ve We Bought A Zoo gibi filmlere de imzasını atmış olan Cameron Crowe’un oturduğu “Jerry Maguire”nin başrollerinde Tom Cruise, Cuba Gooding Jr. ve Renée Zellweger bulunuyor. Jerry karakterini Tom Cruise canlandırırken Jerry’ye destek veren ve ona güvenen Amerikan futbolu oyuncusu Rod’a Cuba Gooding Jr. hayat veriyor. Etkileyici performansı ona 1997 Akademi Ödül Töreninden “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” Oscar ödülünü de getiriyor. Jerry’nin düşüncelerini destekleyen ve bir çocuğu ile dul bir anne olan Dorothy’yi ise Renée Zellweger oynuyor. “Jerry Maguire”, dram, komedi ve romantizmi kararınca harmanlayan sıcak bir aile filmi olmayı başarıyor.

IMDb Puanı: 7,3/10

The Whole Wide World, 1996

Novalyne Price, yazar olmak isteyen Teksaslı güzel bir öğretmendir. Robert E. Howard da dönemin ucuz roman yazarıdır. Tanışmalarıyla aralarındaki yakınlaşma inişli çıkışlı bir aşk ilişkisine döner. Hayatlarını değiştirecek olan bu ilişki her ikisine de önemli dersler verecektir.

Novalyne Price Ellis’in otobiyografisinden uyarlanan “The Whole Wide World”, aynı zamanda “Conan The Barbarian”ın da yazarı olan Robert E.Howard ile Novalyne Price’ın aşk hikayesine odaklanan güzel bir dram filmi. Robert’ın acıklı hayat hikayesini izlediğimiz filmde yazara Vincent D’Onofrio hayat verirken Novalyne Price’i Renée Zellweger canlandırıyor.

IMDb Puanı: 7,2/10

One True Thing, 1998

Ellen Gulden, başarılı bir gazetecidir ve tüm zamanını işine vermiştir. Ancak annesinin kanser olduğu haberini alınca ona yardımcı olmak için işlerini evden de yürütebileceğini düşünerek doğduğu eve geri döner. Aile ile yaşama fikri Ellen’e başta zor gelse de zaman içinde fikri değişecektir. Çünkü Ellen, yoğun iş hayatında yaşadığı zorlukları ve stresi bir kenara koyduğunda ailenin ne derece önemli olduğunu farketmeye başlayacaktır.

Anna Quindlen’ın romanından uyarlanan “One True Thing”de Ellen’e Renée Zellweger hayat verirken kariyerinin en iyi performanslarından birine daha imza atan Meryl Streep Ellen’in annesi Kate’i canlandırıyor. Ayrıca performansıyla Meryl Streep 1999 Akademi Ödül Töreninde “En İyi Kadın Oyuncu” Oscar’ına aday gösterildi. Filmde Ellen’ın babası rolünde ise William Hurt’ı izliyoruz. Film her ne kadar bir acının etrafında değişen yaşamları ele alsa da aslında bize elimizdekilerin kıymetini bilmenin ne kadar değerli olduğunu çok iyi anlatıyor.

IMDb Puanı: 7,0/10

Nurse Betty, 2000

Betty, hastası olduğu pembe dizide yer alan doktorun gerçek aşkı olduğunun hayallerini kuran saf biridir. Kocası bir uyuşturucu işinde öldürülünce içinde uyuşturucu paketlerinin saklı olduğu arabaya bilmeyerek atlar ve adeta gerçeklerden kaçarak pembe dizideki fantezilerini gerçekleştirmek için Los Angelas’a gider. Kocasının katillerinin peşinde olduğu Betty, fantezilerini süsleyen doktor ile gerçekten de tanışacaktır.

Renée Zellweger’in Betty’i canlandırdığı filmde ona Morgan Freeman, Chris Rock, Aaron Eckhart ve Greg Kinnear gibi oyuncular eşlik ediyor. Zellweger’in “Nurse Betty”deki performansı ona 2001 Golden Globe Ödül Töreninde “Komedi ya da Müzikal Dalında En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü getirmeyi de başardı. 

IMDb Puanı: 6,2/10

Bridget Jones’s Diary, 2001| Bridget Jones: The Edge Of Reason, 2004 | Bridget Jones’s Baby, 2016

Bridget Jones, yaşına, kilosuna, bir erkek arkadaşının olmamasına ve birçok kusruna karşı mücadele eden sıradan bir kadındır. Yeni yıl ile birlikte her şeyi tüm gerçekliğiyle yazmak için bir günlük tutmaya başlar. Böylece hayatını kontrol altına almayı hedefler. Ancak kendisini aşık olduğu iki erkeğin arasında bulur. Mark ve Daniel birbirine her ne kadar zıt olsa da Bridget, ikisinin de cazibesine kapılır ve ne yapacağını bilemez.

Renée Zellweger’in rolü için 20 kilo aldığı ve birçok insanın onu bu filmle tanıdığı, aynı zamanda bir İngiliz roman uyarlaması olan “Bridget Jones’s Diary”, romantik komedi türünün başarılı örneklerinden birisi. Filmde Zellweger’a Colin Firth ve Hugh Grant eşlik ediyor. Filmin başarısında oyuncuların performanslarının çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki Zellweger’in performansı, onun 2002 Golden Globe Ödül Töreninde “Komedi ya da Müzikal Dalında En İyi Kadın Oyuncu” dalında bir kez daha adaylar arasında olmasını sağladı. Diğer taraftan bu performansla 2002 Akademi Ödül Töreninde “En İyi Kadın Oyuncu” dalında Oscar adayı olmayı da başardı.

“Bridget Jones: The Edge Of Reason” ise ilk filmin bittiği yerden dört hafta sonrasına odaklanıyor. Bridget, Mark ile olan ilişkisinden gitgide rahatsızlık duymaya başlar ve onun hayal ettiği gibi biri olmadığını fark eder. Diğer taraftan haber spikerliği işi de pek umduğu gibi çıkmaz. Tüm yaşananlar onu yeni bir sevgili, yeni bir iş ve yeni hayaller aramaya itecektir.

“Bridget Jones’s Diary”de özellikle “kadınlık hallerinin” üzerine gidilmesi, filmi bir romantik komedi den daha fazlası yapmayı sağlamıştı. Devam filmi olan “Bridget Jones: The Edge Of Reason” da ise hikaye ve oyuncular korunarak ana karakterimiz Bridget’in yeni macerasına tanıklık ediyoruz. Bu durum filmi kötü yapmıyor. En az ilki kadar eğlenceli bir yapım olduğunu söyleyebiliriz. Sadece ilk filmdeki ciddiyet arz eden konular geçiştiriliyor. Zellweger’in performansı da en az ilk film kadar başarılı.

“Bridget Jones’s Baby”, ikinci filmin 10 yıl sonrasına bizi götürüyor. Bridget Jones, artık 40’lı yaşlarındadır. Hayatındaki birçok şeyi nispeten yoluna koymuş gibidir. Mark Darcy’den ayrılmıştır ve artık kendini sadece işine vermiştir. Ancak bu durum Mark Darcy’nin tam zıttı olan Jack Qwant ile tanışana kadar devam edecektir. Jack’ten etkilenen ancak Mark’tan da tam olarak vazgeçemeyen Bridget’in hayatı hamile olduğunu öğrenmesiyle değişecektir. Üstelik bebeğin babasının bu iki adamdan hangisi olduğundan da emin değildir.

İlk iki filme nazaran eğlence dozu biraz düşük olsa da ele aldığı konu ve oyuncuların performansı “Bridget Jones’s Baby”i izlenebilir kılıyor. Seriye dahil olan ve Jack Qwant’a hayat veren Patrick Dempsey’e de ayrı bir parantez açmak gerekiyor.

IMDb Puanı: 6,7/10 |IMDb Puanı: 6,0/10 |IMDb Puanı: 6,5/10

Chicago, 2002

1929 yılının Chicago’sunda, en parıltılı sahne hayatlarının yaşandığı dönemde şehir bir skandalla sallanır. Sahnelerin popüler yıldızı Vilma, kız kardeşiyle ilişkisi olduğunu öğrendiği kocasını ve kız kardeşini öldürerek hapse düşmüştür. Diğer taraftan sahnelerin yıldızı olmak isteyen şarkıcı Roxie, ona istediğini vadeden kişinin kendisini kullandığını öğrenince onu öldürerek Vilma’nın hücre arkadaşı olur. Mahkumiyetten kurtulmak için beraber bir yol ararlar. Avukat Billy, bir avukattan ziyade bir reklam ajansıdır adeta. Roxie, avukatı sayesinde ünleniverir. Vilma, geri planda kalmıştır. Yeni gösteri için Roxie’ye bir rol teklif eder. Bu sırada sevgilisini öldüren Kitty’de hapishanede aralarına katılır ve ön planda bu sefer o vardır. Ancak Roxie için henüz her şey bitmemiştir.

Bob Fosse’nin ünlü müzikalinden uyarlanan “Chicago”, müzikal film türünün en sevilen örneklerin biri. Başrollerinde Catherine Zeta-Jones, Renée Zellweger ve Richard Gere’in yer aldığı film 13 dalda Akademi Ödüllerine aday gösterildi. Bunların “En İyi Film” dahil 6’sını almayı da başardığını hatırlatalım. Filmin başrollerinden Renée Zellweger “En İyi Kadın Oyuncu” dalında aday olurken Catherine Zeta-Jones “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” Oscarını almayı başardı.

IMDb Puanı: 7,2/10

Cold Mountain, 2003

Amerikan İç Savaşı sona ermiştir ve yaralı bir asker olan Inman, sevdiği kadın olan Ada’ya ulaşmak için oldukça uzun bir yola koyulur. Onu ayakta tutan tek şey hayaliyle yanıp tutuştuğu biricik sevdiğidir. Ada ise babasının çiftliğinde yeniden düzen sağlamaya çalışmaktadır. Savaş sonrası her şeyin değiştiğine Ruby ile tanıklık edecektir ve bu düzen ile yüzleşmek zorunda kalacaktır.

Amerikan İç Savaşını kendine altlık yaparak bize çok iyi bir romantik drama örneği ortaya koyan “Cold Mountain”in başrollerinde Jude Law, Nicole Kidman ve Renée Zellweger yer alıyor. Ayrıca onlara Brendan Gleeson, Philip Seymour Hoffman, Natalie Portman, Giovanni Ribis, Donald Sutherland gibi birçok önemli isim eşlik ediyor. Kadro için adeta bir yıldızlar geçidi dersek abatmış olmayız herhalde. “Cold Mountain” Akademi Ödüllerine 7 dalda aday gösterildi. Renée Zellweger performansıyla “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” Oscarını almayı başardı. Film aynı zamanda Golden Globe Ödüllerinde de 8 dalda aday gösterildi ve Zellweger burada da “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü almayı başardı.

IMDb Puanı: 7,2/10

Down With Love, 2003

Barbara Novak, döneminin en çok merak uyandıran yazarlarından biridir. İlk döneminde çıkardığı feminist romanları kendisini kadınların gözünde bir kahraman haline getirmiştir. Novak, birilerine aşık olmaya kesinlikle karşıdır; üstüne üstlük erkeklerle olan ilişkinin sadece ‘seks’ düzeyinde olması gerektiğini savunmaktadır. Catcher Block ise oldukça yakışıklı bir gazetecidir. Novak’ın takıntılarını öğrendiği andan itibaren onu ayartmak için elinden geleni yapmaya kararlıdır.

Başrollerinde Renée Zellweger ve Ewan McGregor’un olduğu Down With Love, ikilinin iyi bir uyum yakalamasıyla bize güzel bir romantik komedi izlememizi sağlıyor. Zellweger için bu tarz filmlerin hakkından üstesiyle geldiğini söylemek muhtemelen yanlış olmaz. Konu, bir Hollywood klasiği olsa da onun performansı filme pozitif etki ediyor.

IMDb Puanı: 6,3/10

Cinderella Man, 2005

Cinderella Man lakabıyla tanınan James Braddock, Amerika’daki Büyük Ekonomik Bunalım yıllarında ailesine bakabilmek için tutkuyla bağlı olduğu boksu bırakmak zorunda kalır. Yoksulluğun, açlığın ve işsizliğin hüküm sürdüğü bu buhranlı dönemde kendisine bir şans doğmuş ve boks şampiyonu Max ile dövüş ayarlanmıştır. Braddock, ailesini bir arada tutabilmek için sınırlarını zorlaması gerekecektir.

İrlanda asıllı boksör James J. Braddock’un gerçek yaşam öyküsüne dayanan “Cinderella Man” ekonomik krizin yaşandığı dönemde Braddock ve ailesinin yaşadığı sıkıntıları ve verdikleri büyük yaşam mücadelesini anlatıyor. Başrollerini Russell Crowe ve Renée Zellweger’in paylaştığı filmde onlara Paul Giamatti eşlik ediyor. Performanslarının üst düzeyde olduğu film dönemin zorluklarını bize geçirmeyi çok iyi başarıyor. 3 dalda Oscar ödülüne de aday gösterildiğini hatırlatalım.

IMDb Puanı: 8,0/10

Miss Potter, 2006

Beatrix Potter, soğuk duruşuna rağmen Kraliçe Victoria dönemi kadınlarına göre son derece zeki, tutkulu ve bağımsızdır. İçinde yaşadığı toplumun, çağın ve ailesinin baskıcı ve kısıtlayıcı yapısı Potter’ın hayatında büyük zorluklar yaşamasına neden olur. Hayal gücünü götürdüğü noktaları anlatması da hiç kolay olmayacaktır. Onun vereceği mücadele toplumda bir ikon olmasını sağlayacaktır.

Tavşan Peter’in Öyküsü’ kitabıyla ün kazanmış çocuk kitabı yazarı Beatrix Potter’in yaşam öyküsünün anlatıldığı filmde, Renée Zellweger ve Ewan McGregor ikilisi bir araya geliyor. Özellikle dönem filmi sevenler için güzel bir yapım. Bir yazarın hayal gücü ve azmine tanıklık etmek isteyenler özellikle izlemeli.

IMDb Puanı: 7,0/10

New in Town, 2009

Lucy Hill, Miami’de hayatını sürdüren hırslı ve başarılı bir iş kadınıdır. Açık ayakkabılarını, frapan giysilerini ve üstü açık arabalarını seven Lucy, çalıştığı firmada da en üst basamaklara tırmanmayı hedeflemektedir. Bir şirket toplantısında, şirketin yaptığı yatırımlardan birinin daha iyi değerlendirilmesi için geçici bir süreliğine Minnesota’daki bir kasabaya birinin gitmesi gerektiği tartışılırken, Lucy bunu yükselmek için büyük bir şans olarak değerlendirip göreve atlar. Bu yer değişikliği beraberinde zorluklar da getirse, orası Lucy’nin hayatının anlamını keşfetme ve rüyalarının adamıyla tanışma fırsatını da doğuracaktır.

Belki de benzerlerinin defalarca yapıldığı, aynı formülün başarılı bir şekilde işlendiği New in Town, başrolünde Renée Zellweger’ın olduğu tipik bir romantik komedi filmi. Her ne kadar tipik bir film olsa da bu, New in Town’ı kötü bir film yapmıyor. Zellweger’i bu tip filmlerde görmeye alıştığımız için performansı da gayet başarılı. Türün sevenleri için güzel bir seyirlik.

IMDb Puanı: 5,6/10

Case 39, 2009

Emily Jenkins, Aile hizmetleri dairesi memurudur. Pek çok şey görmüş geçirmiş olduğunu düşündüğü sırada, 10 yaşındaki Lilith, onun en yeni ve en gizemli vakası haline gelir. Anne-babası Lilith’i öldürmeye çalıştığında, Emily’nin en çok korktuğu şey doğrulanmış olur. Emily, Lilith’i kurtarır ve uygun bir bakıcı aile denk gelene kadar onu yanına almaya karar verir. Esas dehşet de o zaman başlayacaktır.

Birçoklarının konu olarak “Orphan (Evdeki Düşman)” a benzettiği “Case 39” türü sevenlere iyi bir gerilim vadediyor. Renée Zellweger’in tür olarak alışılagelmişin dışına çıktığı, buna rağmen hiç de sırıtmadığı bir gerilim filmi.

IMDb Puanı: 6,2.10

Kimler Neler Demiş?

Bir Cevap Yazın