Kod Adı: Olympus

Training Day, Tears of the Sun, Shooter ve Equalizer gibi aksiyon filmleriyle tanıtan Antoine Fuqua’nın yönetmen koltuğuna oturduğu Kod Adı: Olympus, benzerlerinin defalarca yapıldığı bir beyaz saray komplosu.

Kod Adı: Olympus, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı gizli servis ajanı olan Mike Banning’in Başkanına olan sadakatini ve onu kurtarmak için tek başına verdiği büyük mücadeleyi konu ediniyor.

Amerikan Başkanına yakın korumalık yapan gizli servis ajanı Banning, bir davet için yola çıktıklarında hiç beklemedikleri bir kaza olur ve bir tercih yapmak zorunda kalır. Amerikan Başkanını kurtarır ancak başkanı kurtarmak pahasına başkanın eşi ölür. Olay sonrası servistekiler her ne kadar doğru olanı yaptığını söyleseler de görevden uzaklaştırılır ve masa başı bir iş yapmaya mecbur kalır. Bir gün Amerikan Başkanı, ziyaretine gelen Güney Kore Başbakanını ağırlarken Beyaz Saray’a saldırı düzenlenir. O kadar komplike bir saldırıdır ki daha ne olduğu anlaşılmadan Beyaz Saray kuşatılır. Amerikan Başkanı, Güney Kore Başbakanı ve beraberlerindeki heyet sığınağa inerler. Ancak kale içten fethediliyordur. Çünkü Güney Kore Başbakanı’nı koruyan ekibin lideri terör saldırılarının de lideridir. Aynı zamanda Kuzey Koreli olan terörist, ülkede bulunan füze başlıklarını harekete geçirmeye yarayan kodları kullanarak milyonlarca Amerikanlının ölümüne sebep olacaktır.

Mike Banning, kuşatmaya şahit olur ve teröristlerle çatışmak için Beyaz Saray’a yol alır. Sarayı avcunun içi gibi bilen Banning, bu durumu düşmana karşı kullanmayı başarır ve Başkanı kurtarmak için Pentagon’da bulunan ve Başkana vekillik eden sözcü Trumbul ile iletişim kurar. Başkanı tutsak eden ve ülkeyi tehlikeye sürükleyen teröristlerin emellerine ulaşması o kadar da kolay olmayacaktır.

Kod Alı: Olympus, aslında Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük korkusunu ele alıyor. Ele alırken de son derece insancıl bir Başkan figürü ortaya koyarak onu kahramanlaştırmayı da ihmal etmiyor. Başarısızlık hissiyatıyla köşesine çekilen ve zamanı geldiğinde fedakarlıktan çekinmeyen birinden de günü kurtartıp yeni bir kahraman çıkartmayı başarıyor.  Hikâye, bir aksiyon filminde olması gereken tüm klişeleri kullanıyor ve izleyiciye beklediği sonu veriyor. Görsel efektler konusunda biraz eksik kalsa da aksiyon sahnelerinin fena olmadığı söylenebilir. Mike Banning’ e hayat veren Gerard Butler’ın ve sözcü Trumbul’a hayat veren Morgan Freeman’ın performansları filmi izlenebilir kılıyor. Ancak daha öteye gidemiyor. Amerikan propagandasının dibine kadar yapıldığı, Amerika’nın iç ve dış politikalarının sorgulanmadığı aksine dışarıya bizi yenemezsiniz mesajını veren klasik bir Hollywood filmi.

Yönetmen Antoine Fuqua’nın diğer filmlerine bakıldığında biraz daha eleştirel olup aksiyonu hafifletip ortaya daha doyurucu bir yapım çıkarabilceği düşünülebilir. Ancak risk almamayı seçtiği ortada. Dahası kendine Amerika’nın imajına güzellik eklemek gibi bir misyon da edindiği söylenebilir. Her şeye rağmen çerezlik ve yormadan izlenebilecek bir aksiyon filmi olduğu söylenebilir.

Herkese iyi seyirler.

Orijinal İsmi: Olympus Has Fallen

Vizyon Tarihi: 10 Mayıs 2013

Süre: 119 Dk.

Tür: Aksiyon, Gerilim

Yapım: A.B.D. 2013

Kimler Neler Demiş?

Bir Cevap Yazın