La Dernière Chasse

Nisanın ilk haftası ülkemize gelen ve ülkemizde yayımlanan son kitabı “Ölüler Diyarı”nı tanıtmak için çeşitli organizasyonlara katılan Jean-Christophe Grangé, bu organizasyonlarda üzerinde çalıştığı projeler hakkında da bilgiler verdi.

Yapılan röportajlarda geçen sene Fransa’da yayınlanan ve senaryosunu kendi kaleme aldığı 4 bölümlük bir televizyon dizisinden bahseden Grangé, Kızıl Nehirler kitabının ana karakteri olan Komiser Niemans’ı tekrar merkeze alan bu dört ana soruşturma hikayesini kitap haline getirmek istediğini belirtiyor.

Aklıma hemen benim de çok sevdiğim değerli yazar Ahmet Ümit ve onun kült roman karakteri Komiser Nevzat geldi. Hatırlanacağı üzere Komiser Nevzat karakteri, Ahmet Ümit’in birçok kitabında yer almaktaydı ve 2007 yılında dizisi yapılmıştı.

Açık söylemek gerekirse iyi bir karakter oluşturulduktan sonra serüvenin devam ettirilmesi kadar mantıklı ve güzel bir şey yok. Sir Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes’ü, Agatha Christie’nin Hercule Poirot ve Miss Marple’ı, Dan Brown’un Robert Langdon’ı, John Verdon’un Dave Gurney’i ve  Stieg Larsson’un Lisbeth Salander’i gibi karakterleri düşünecek olursak Grangé’in bu konuda geç bile kaldığını söyleyebilirim.

Komiser Niemans karakterine gelecek olursak, Kızıl Nehirler (2000) ve Kıyamet Melekleri (2004) olmak üzere iki filme konu olmuş ve dört bölümlük dizisi yapılmışsa artık kitaplarını da okumak bizlerin hakkıdır diye düşünüyorum. Aslında Grangé bize devam kitapları çıkarma konusunda “Lontano” ile tüyo da vermişti. “Kongo’ya Ağıt” ile ilk defa bir devam kitabı çıkarmıştı.

Yaptığı açıklamaya göre Komiser Niemans ile ilgili dört kitap bizi beklemekte. İlki “La Dernière Chasse (Son Av)” Fransa’da yayımlandı bile. “Ölüler Diyarı”nın 9 aylık bir süreçte Türkçe yayımına hazırlandığını düşünecek olursak yeni kitabın 2020’nin ilk aylarında bizlerle olacağı tahmininde bulunabiliriz. 

Kimler Neler Demiş?

Bir Cevap Yazın